Aktualności

Wizyta studyjna w ramach programu Erasmus + Razem Możemy Więcej

Wizyty studyjne u Partnerów w ramach programu Erasmus+ już za nami.

To były intensywnie spędzone 6 dni, które pozwoliły wszystkim partnerom na dalsze działania. Pierwsza wizyta studyjna odbyła się w  Polsce (Szczecinie). W ramach wizyty partnerzy z Niemiec zostali zaproszeni i zapoznani z działalnością ZAFOS i Fundacji  TULIPAN, następnie udali się do Aresztu Śledczego w Szczecinie, gdzie przez prawie 3 godziny dyrekcja jednostki aktywnie zapoznawała wszystkich ze swoim działaniem. Kolejnym punktem była Kooperatywa Łaźnia – to tu partnersko rozmawialiśmy  o współpracy, jednocześnie zapoznając się miejscem, gdzie osoby wykluczone społecznie na co dzień aktywizują się społecznie i zawodowo.

Druga wizyta studyjna obyła się w Niemczech (Hamburgu). W ramach wizyty mieliśmy okazję spotkać się z kierownictwem Kreis Pinneberg, Fachbereich Teilhabe (Zarząd Powiatu Pinneberg, Wydział ds. Partycypacji). W trakcie kilkugodzinnego spotkania partnerzy zapoznawali się z działaniem Urzędu, w tym z udzielanym wsparciem dla osób wykluczonych społecznie. Bardzo szczegółowo poznaliśmy regulacje prawne dot. udzielanej pomocy, w tym wysoko rozwinięty sposób pracy z beneficjentami. Kierownictwo Urzędu oraz Władze Social Unitas GmbH przedstawili wspólnie prowadzone duże projekty, które od lat realizują w partnerstwie. Jednym z takich działań są mieszkania chronione, które mieliśmy okazję zobaczyć i zapoznać się z ich mieszkańcami. Odwiedziliśmy także siedzibę Social Unitas GmbH gdzie zostaliśmy ugoszczeni dużą dawką wiedzy merytoryczno – praktycznej.

Dużo się działo, ale najważniejsze jest to, że idziemy razem w jednym kierunku, a cel jest jeden -> opracować model programu pracy z byłymi skazanymi i ich rodzinami dla edukatorów osób dorosłych, podnoszący ich kompetencje i wiedzę w zakresie pracy z ww. grupą społeczną .