Aktualności

Mówią o nas! – rozmowa w Radiu Szczecin #dostępneNGO

Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami obowiązuje od 2019 roku, zaś przepisy weszły w życie w 2021r.  Kogo obowiązuje ustawa? -m.in.  sektor publiczny, który winien zapewnić w instytucjach publicznych: dostępność architektoniczną, cyfrową, dostępność informacyjno-komunikacyjną.

Szacuje się, że w polskim  społeczeństwie osoby ze szczególnymi potrzebami stanowią około 30% ogółu społeczeństwa. Oznacza to, że blisko co ósmy uczestnik działań realizowanych przez  NGO może mieć trudności w ich udziale. Dlatego od NGO trzeba wymagać stosowania zasad dostępności. Jak to wygląda w praktyce? Czego dotyczą zasady dostępności  jeśli chodzi o organizacje pozarządowe i jak do ich wdrażania są przygotowane?

Warto zaznaczyć, że jednym z warunków otrzymania obecnie dotacji miejskiej i nie tylko, jest wykazanie się dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Co to oznacza dla organizatorów wydarzeń, ludzi piszących  projekty?

W studiu :

Iwona Żukiert – prezes Zachodniopomorskiego Forum Organizacji Społecznych w Szczecinie , koordynator projektu „ Dostępne NGO na Pomorzu Zachodnim”

Ewa Wiśniewska – wiceprezes Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni im. Piotra Karlińskiego w Szczecinie

Paweł Szczyrski – koordynator ds. Dostępności w Urzędzie Miasta Szczecin

Warto posłuchać:

https://radioszczecin.pl/276,12955,dostepnoscia-dla-osob-z-szczegolnymi-potrzebami