Aktualności

Erasmus+ || Projekt „Komunikacja bez granic”

Projekt „Komunikacja bez grani  ma na celu opracowanie i wdrożenie modelu szkolenia dla pracowników instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz wolontariuszy, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami opuszczającymi jednostki penitencjarne. Projekt ma na celu podniesienie kompetencji tych osób w zakresie skutecznej komunikacji oraz wykorzystania metod dialogu motywującego i coachingu, aby wspierać osoby opuszczające zakłady karne w ich procesie readaptacji społecznej.
Zachodniopomorskie Forum Organizacji Społecznych ZAFOS (ZaFOS) jest głównym wykonawcą tego ambitnego projektu, którego celem jest pomoc byłym skazanym w reintegracji społecznej. Partnerem w realizacji inicjatywy jest m.in. Fundacja resocjalizacji i readaptacji społecznej Tulipan (Polska), Uckermärkischer Bildungsverbund Schwedt (Niemcy) oraz VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras (Litwa).
Jakie są nasze cele?
  • Opracowanie podręcznika i materiałów szkoleniowych opartych na idei dialogu motywującego Rollnicka Millera (MIRM) i coachingu.
  • Przeprowadzenie szkoleń dla multiplikatorów oraz osób pracujących z byłymi więźniami.
  • Zwiększenie kompetencji osób pracujących z byłymi więźniami poprzez udział w szkoleniu i rozwijanie sieci współpracy.
  • Uzyskanie precyzyjnej wiedzy na temat potrzeb osób pracujących z byłymi osadzonymi poprzez badania dotyczące kompetencji zawodowych w zakresie komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
Projekt jest innowacyjny ze względu na wykorzystanie nowatorskich metod komunikacji i wsparcia, takich jak dialog motywujący Rollnicka Millera (MIRM) i coaching, w obszarze pracy z osobami opuszczającymi zakłady karne. Dzięki temu projekt ma na celu zwiększenie efektywności działań resocjalizacyjnych oraz polepszenie jakości usług świadczonych na rzecz tej grupy społecznej.
Partnerstwo w projekcie obejmuje cztery organizacje z Polski, Niemiec i Litwy, które mają doświadczenie w obszarze kształcenia i szkolenia dorosłych oraz w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
Dostrzegamy zapotrzebowanie na nowe podejście w pracy z osobami opuszczającymi jednostki penitencjarne i chcemy reagować! Projekt przyczyni się do podniesienia jakości wsparcia postpenitencjarnego na poziomie europejskim, poprzez wymianę doświadczeń i wiedzy między partnerami z różnych krajów.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.